Błędy w wykonywaniu stron internetowych

Przy wybieraniu twórcy naszej strony powinniśmy przeprowadzić na jego pracach tzw. test zgodności z przeglądarkami oraz test zgodności ze standardami. Aby zrealizować pierwsze z tych zadań, wystarczy wejść pod adres http://browsershots.org i w jedyne dostępne pole wpisać adres witryny potencjalnego zleceniobiorcy, a następnie wcisnąć przycisk „submit”. Przejdziemy na kolejną stronę. Należy ją zostawić włączoną na około 10 minut, a po tym okresie odświeżyć (np. wciskając klawisz F5 na klawiaturze lub przycisk po lewej stronie paska adresu). Wśród przeglądarek antyki takie jak IE 6 pomału umierają.  Ukażą się widoki strony w różnych konfiguracjach systemowych. Jeśli wyglądają nie tak jak powinny w większości przypadków, lepiej omijajmy danego wykonawcę szerokim łukiem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że błędne wyświetlanie w co 10 obrazku jest już bardzo dobrym wynikiem.

Teoretycznie moglibyśmy też sprawdzić jakość witryn wykonanych dla dotychczasowych klientów, jednak w praktyce zleceniodawcy ci mogą zmieniać treści własnych stron, tym samym fałszując wyniki testów (prawie zawsze na niekorzyść autora witryny).

Poddając dokładnej analizie portfolio potencjalnego wykonawcy dowiemy się, czy dany zleceniobiorca faktycznie jest profesjonalistą, czy tylko potrafi stworzyć ładną grafikę, która akurat u nas prezentuje się należycie.

Pamiętajmy także, by po zakończeniu prac przetestować naszą własną witrynę powyższymi narzędziami i zgłosić ewentualne uwagi co do wykonania strony internetowej.

Dodaj komentarz